Modern zaman içinde teknoloji, kaçınılmaz olarak hayatın her alanında kendini göstermeye başladı. Tabletler, akıllı telefonlar ve bilgisayarlarla çocuklar çok erken yaşlarda tanışmaya başladılar. Bu araçların artması ile çocukların doğa içinde geçirdiği zaman ve hayvanlarla olan bağları azaldı. Bu bağları yeniden kurmak için at binmek, günümüzde faydalı araçlardan bir tanesidir. Çocukların doğa ile kurduğu bağlar, ilerleyen yaşlarda güçlü kişiliklerin oluşmasına ve yaşam içinde kararlı bir duruş sergilemelerine yardımcı olur. Doğayı tanımak ve yaşamla bağ kurmak için, at binmek çocukların gelişimi üzerinde pozitif bir etki yaratır. İçeriğimizde at binmenin çocukların gelişimine sağladığı faydalardan bahsedeceğiz.

1. At binme karakterinizi inşa eder.

Bilim adamlarının at binme ile ilgili ve insan hayatı üzerinde bir çok araştırması vardır. Dışarıdan bir gözle; sıkı çalışma, iş etiği ve at ile kurulan bağlar, kişiye verdiği sorumlulukları ile güçlü bir karakterin inşasında yardımcı olur. Her çocuğun hayatında olması gereken sorumluluklar, erken yaşta at binme ile güçlü bir karakterin gelişmesine yardımcı olur.

2. Atlar empati yeteneğinizi artırır.

yi bir at binicisi olmak için, her gün bindiğiniz hayvanın davranışları ve duyguları hakkında da fikir sahibi olmanız gerekir. Sabır, tevazu ve sempati tüm paketin içindedir. Bu duygular sizi sadece iyi bir at binicisi yapmaz, aynı zamanda iyi bir insan olmanızı da sağlar. Bu şekilde yaşamın ilerleyen yollarında karşılaşılan sorunlarla, daha kolay yüzleşebilir ve kararlı bir duruş sergileyerek huzuru yaşamınıza taşıyabilirsiniz.

3. Atınız ile birlikteyken, yanınızda her zaman bir dostunuz vardır.

Ergenlik, yalnız ve uzun bir yol olabilir. Ergenlik zamanında yaşanan bir çok drama, keyifle geçirilen zamanlar ve karar anları vardır. Bu zamanlar bir şekilde geçerken, yanınızda sizi asla yalnız bırakmayan bir dostunuz vardır. Atlar duygusal taraflarını size yansıtarak, bir çok sorunun çözümünde size farklı bir bakış açısı sağlayabilir.

4. Atlar kararlılığı öğretir.

Her sporun kendi içinde öğrenme basamakları vardır. At binicileri için bu basamaklar biraz daha zorlu olabilir. Öğrenme zamanları sadece atletizm ve çeviklik dışında, duygu ve zamanlama gerektirir. Eğer zamanlamanızı doğru ayarlayamazsanız, küçük ponyler size zorlu dersler öğretir. Azim için kullanılan “atın üzerine dön” metaforu bu bağlamda çok anlamlıdır.

5. At binmek, yaşam boyu neşe getirir.

Atlar doğaya ve farklı bakış açılarına açılan kapıyı temsil eder. Bu asil hayvanlar ile erken yaşlarda kurulan dostluklar, bir çok kazanımının yanında, insan hayatına yaşam boyu neşe katar. Öğrenilen, paylaşılan ve anılarla bütünleşen hikayeler, yaşamın içindeki neşeyi ayaklandırmak için, atlarla kurulan dostluğun bir hediyesidir.