Herhangi bir Süpermarkete gittiğimizde, bir çok ürünün üzerinde doğal ibaresini görürüz. Üzerinde doğal etiketini gördüğümüzde, o ürünün daha iyi olduğu kanaatine varırız. İyi ki, hepimiz bu organik etiketinden etkilenmiyoruz. Özellikle iş at bakımına geldiğinde, bazı ayrımlarla birlikte doğal olanın muhteşem olduğu uygulamalar vardır. Elbette bizim ehlileşmiş atlarımız, tamamıyla doğal koşulları ile yaşayamaz. Bazı detaylarla birlikte, doğal yaşamına uygun bir ortam sağlanabilir.

1. Atınızın doğal besin kaynaklarına yakın yerlerde otlamasına izin verin.

Serbest çe yayılan atların, günde 10-14 saat arası otladıklarını biliyor muydunuz? Gerçekte bir ya da 2 saatlerini otlamadan geçirirler. Serbestçe otlamanın, atlar için bir sürü faydası vardır. Çiğneme ile başlayan süreç, saliva üretimini arttırır ve mide asitleri için tampon görevi görür. Atların midesi normal süreçlerde çok az miktarda yiyecek barındırabilir. Herhangi bir zaman diliminde atların midesi boş olduğunda, ülser ve kalın bağırsak sorunları ortaya çıkar.

2. Atınız samanla beslenirken, samanların yer seviyesinden yukarıda olmasına dikkat edin.

Bu şekilde atınız, doğada nasıl besleniyorsa öyle beslenme fırsatı yakalar. Küçüklüğünden itibaren bu şekilde beslenen hayvanların sadece iskelet sistemleri değil, çeneleri ve sırtları da zorlanmamış olur.

3. Atınızın hareket etmesine olanak tanıyın.

Ahırların düzeni içinde, genel olarak bu durum zorluk yaratabilir. Ahırların bakımı yapılırken, atların özgürce hareket etmesi sağlıklı olur. Çalışmalar gösteriyor ki, doğaya daha çok bırakılan atların, ülser ve kalın bağırsak hastalıklarına yakalanmalarına daha az rastlanır. Hareket etmek daha çok dolaşım sağlar ve atlarınız bu sayede daha sağlıklı olur.

4. Atınıza bir arkadaş bulun.

İçgüdüsel olarak atlar, sürü olarak yaşamaya alışkındır. Uzun süre yalnız kaldıklarında, sağlıkları bozulmaya başlar. Atınızın yanına bir arkadaş bulmak, onu huzurlu kıldığı gibi daha kolay uyum göstermesini sağlar. Arkadaş olarak uygun bir at yoksa, keçi ya da başka yoldaş hayvan, sürüdeki atların yerine uyum sağlamış olur.

5. Atınızın kış hazırlığına olanak tanıyın.

Gösteri dünyasında bu tercihin, çok popüler olmadığı aşikardır. Bu durum haricinde atınızın kışlık tüylerinin uzamasına izin vermeniz, atınız için çok avantajlı olur. Atlar doğal olarak kendilerini bu şekilde sıcak tutarlar. Kışlık tüyler, kışın üzerine battaniye koymaktan daha etkili bir soğuktan korunma yöntemidir. Bazı zamanlarda battaniye kışın faydalı olabilir ama genel olarak atların kışlık tüyleri, onları soğuklara karşı korunaklı hale getirir.

6. Atınızın bıyıklarını kesmeyin.

Atların bıyıkları, önemli bir duyusal enstrumandır ve her bıyığın sinir sisteminde bir desteği vardır. Atlar bıyıklarını, yapıların ve objelerin uzaklıklarını algılamak için kullanırlar. Bıyıkları olmadan bulundukları ortamı algılamakta zorlanırlar ve kendilerini yaralayabilirler. Bu yüzden atların bıyıkları onlar için çok önemlidir.