1- War Horse (2011)

Savaş Atı; bir adam ve at arasındaki dostluğu anlatan, ilham verici filmler arasında yer alıyor. Joey ismindeki atı eğiten Albert ismindeki genç bir adamla, 2. Dünya Savaşı sırasında bir şekilde atı ile yolları ayrılıyor. Albert ve Joey’in savaş sırasındaki yolculuğu, savaşın karmaşası içinde işleniyor.

2- The Man From Snowy River (1982)

Jim Craig Avusturalya’nin dağlarında, 18 yaşına kadar babasının çiftliğinde büyümüştür.  Babasının ölümünden sonra para kazanmak ve çiftliği de ayakta tutabilmek için, daha düşük işlerle uğraşmak zorunda kalmıştır. Bir aygırın kaçmasından sonra Jim Craig, atını aramak için dağlara doğru yola çıkacaktır. Bu yolculuk sonrasında insanların saygısını da kazanacaktır.

3- National Velvet (1944)

Film eski bir Jokeyin, genç bir kızın yetenekli atını İngilizlerin büyük yarışına hazırlamasını konu alıyor. Başrollerde Mickey Rooney, Elizabeth Taylor ve Donald Crisp’in oynadığı film 2 dalda Oscar da kazanmıştır.

4-  Champions (1984)

Champions ; Ünlü İngiliz jokey olan Bob Champion’un, 1970’lerde kanser teşhisi konulmasının ardından gelişen olayları anlatan, gerçek hayattan uyarlanan bir film olarak karşımıza çıkıyor. Film hastalıkla mücadele ederken, mucizevi bir şekilde yaşama tutunup, atı Aldaniti ile 1981 yılındaki İngiliz Ulusal Engelli At Yarışını kazanmasını konu alıyor.