Her çocuğun bir çiftlikte at sahibi olması modern zamanın koşullarında zor olabilir. Günümüzde at çiftliklerinin artması ile her çocuk, küçüklüğünden itibaren at binmeyi öğrenebilir. Erken yaşlardan itibaren at binmenin, çocukların gelişimi üzerinde pozitif bir etkisi vardır. Yapılan araştırmalara göre; erken yaşta at binmeyi öğrenen çocukların, kararlı, coşkulu, özgüveni yüksek ve liderlik yeteneklerinin dirençli bir yapıyla birlikte, ilerlediği gözlemlenmiştir. İçeriğimizde her küçük çocuğun at binmeyi öğrenmekle, neler kazanacağından bahsedeceğiz.

1-  Atlar sorumluluk öğretir.

Atınızın bakımını yaparken ve onun ahırını temizlerken, sorumluluk almayı öğrenirsiniz. Atlarla kurulan dostluk içinde; onları beslemek, onlarla ilgilenmek ve onun yaşama dair sorumluluklarını paylaşmak da vardır. Erken yaşlarda at bakımını öğrenen bireylerin, sorumluluk duyguları güçlenir ve kararlılıkları artar.

2-  At binmek aynı zamanda bir spor dalıdır.

Günümüzde bazı çocuklar televizyon, akıllı telefon ve tabletler karşısında zamanını öldürür. Bu çocuklar sportif faaliyetlerden, modern zamanın araçları sayesinde uzak kalarak büyür. Her çocuk, at binmek ile hayatına yeni bir bakış açısı kazandırıp, modern zamanın imkanlarını yerinde değerlendirebilir.

3-  Atlar arkadaş edinmenize yardımcı olur.

Bir çok binici size küçük yaşlarda birlikte at sürerken, edinilen arkadaşlıklardan bahsedecektir. Bu arkadaşlıklar erken yaşlarda kurulup, sonsuza kadar sürer. 20 yıl sonra bile kurulan dostluklarda, pony sürdüğünüz zamanların konusu açılır. Arkadaşlık bağları ve yaşama dair anılar, at sürerken perçinlenir.

4-  At binme anılarınız unutulmazdır.

At binmeyi öğrenirken yaşanan deneyimler, ilk seferin zorlukları ve atın üzerinde geçirilen uzun dakikalar, zaman içinde en keyifli anılarınız arasında yer alır. At binmeyi öğrendikten sonra ormanlarda yapılan yolculuklar, dere kenarlarında verilen molalar ve at binerken yapılan şakalar, yolla birlikte aklınızda yer eder. Yaşamın içine güçlü bir dost ile nüfuz edebilmek, yıllar içinde yol anıları ile birlikte neşeli anıları tanımlar.

5-  At binmek güçlü bir çalışma etiği ister.

At binen insanlar; eğer üstünde geçen zamanın bir kaç katını, atı ile ilgili sorumluluklarına harcarlar. Bunların içinde temizlik, bakım ve beslenme gibi bir çok detay barınmaktadır. Sevdiğiniz şey için çok çalışmalı ve bunun sorumluluklarını yerine getirmelisiniz. Hayat sevdiğimiz şeylerle, keyifli ve yaşanılabilir hale gelir.